منوی سایت

یکشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۸
آمار رسمی ارائه شده توسط بنیاد ملی نخبگان درباره خروج نفرات‌ برتر کنکور از کشور

به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیان شده: «بنیاد ملی نخبگان ایران اعلام کرد ۳۰۸ نفر از دارندگان مدال المپیاد و ۳۵۰ نفر از برترین‌های آزمون سراسری از سال ۸۲ تا ۸۶ به خارج مهاجرت کرده‌اند»!


این ادعا در حالی مطرح می‌شود که مطالعات بنیاد ملی نخبگان حاکی از آن است که به‌طور متوسط ۱۵ درصد از رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری (رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ هر آزمون) بین سال‌های ۸۵ تا ۹۴ مهاجرت کرده‌اند. علاوه بر آن، بنیاد ملی نخبگان هرگز آمار رسمی‌ای در خصوص مهاجرت دارندگان مدال‌های المپیاد و برترین‌های آزمون سراسر منتشر نکرده است.
حسینی، معاون فرهنگی وقت بنیاد ملی نخبگان در مصاحبه‌ای در حاشیه همایش برگزیدگان کنکور سال ۹۲ (منتشرشده در تاریخ ۹ مهر ۱۳۹۲ توسط خبرگزاری مهر) به بخشی از این اطلاعات اشاره کرده است: از تعداد ۱۰۲۰ نفر از دارندگان مدال‌های المپیاد‌های علمی از سال ۸۲ تا ۸۶ تعداد ۷۱۲ نفر (۷۰ درصد) در داخل کشور و ۳۰۸ نفر (۳۰ درصد) از کشور خارج شدند.
به گفته وی طی سال‌های ۸۲ تا ۸۶ تعداد ۱۴۰۳ نفر از برترین‌های آزمون سراسری در داخل کشور هستند و ۳۵۰ نفر از کشور خارج شدند.
به‌این‌ترتیب بر اساس اطلاعات فوق حدود ۸۰ درصد برترین‌های آزمون سراسری در داخل کشور هستند و ۲۰ درصد آن‌ها از کشور خارج‌شده‌اند.