منوی سایت

شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
ارتباط رشد و تکامل ذهنی رشد مغزی کودکان با زمان تولد آن‌ها

بر اساس تحقیقات جدید در موش‌ها زایمان زودتر از زمان تعیین شده شروعی برای گسترش مرگ نورون‌های مغزی است.

 

 

 درست قبل و بعد از تولد، تقریبا نیمی از نورون‌ها در طی رشد مغزی از بین می‌روند. دانشمندان این فرایند را بیش از نیم قرن است که کشف کرده اند، اما کسی درباره علت آن خبر ندارد. آیا یک سیگنال بیرونی مانند تولد آنرا کنترل میکند یا یک فرایند رشدی مادرزادی؟
کاستیلو رویز و همکارانش زایمان را با یک روز تاخیر و یک روز زودتر در موش‌ها اندازه گیری کرده و مشاهده کردند که چگونه تغییرات بر مرگ نورون‌ها تاثیر می‌گذارند. با تمرکز بر نواحی مغزی که مرگ سلولی گسترده‌ای را بعد از تولد دارد محققان میتوانند اثر تغییرات کوچک در زمان تولد را شناسایی کنند.
تولد زود هنگام روند مرگ سلولی را جلو می‌اندازد، اما تاخیر در زایمان تاثیری در شروع مرگ سلولی ندارد. این نشان می‌دهد که با تاخیر در تولد یک روند رشدی معمولی اتفاق می‌افتد. 

نتایج نهایی دوره فراگیر کارشناسی ارشد ناپیوسته پیام نور ورودی بهمن ماه سال 1399 (نوبت بیست و یکم) :

نیمه دوم اسفندماه 1399

 

زمان امتحان: روز جمعه مورخ 17 بهمن 1399 - ساعت 8:30


اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی

بدین‌وسیله به اطلاع متقاضیان کارشناسی ارشد و موسساتی که در زمینه دوره های فراگیر فعالیت دارند می‌رساند، براساس مصوبه جلسه 16 مورخ 99/8/10 شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی،در سال 1399 برای آخرین بار پذیرش به شیوه فراگیر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور  انجام می گیرد و از سال 1400 این نوع پذیرش با توجه به مغایرت با «قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» لغو می گردد و هیچ موسسه ایی مجاز نیست  برای داوطلبان دوره های فراگیر برگزار کند و در صورت مشاهده هر نوع فعالیت برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

لینک خبر