منوی سایت

پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱
استقبال دانشجو‌یان از حضور در دانشگاه پیام نور افزایش یافت

رئیس دانشگاه پیام نور با بیان اینکه این دانشگاه از نظر تعداد دانشجو در شرایط فعلی، بزرگترین دانشگاه دولتی کشور است گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار دانشجو در سطح کشور مشغول به تحصیل هستند.


پیام نوری‌ها فاتح رتبه‌های برتر دانشگاه‌های کشور/ شرط‌ رئیس دانشگاه پیام نور برای بازگشت به ماموریت اولیه


ابراهیم تقی زاده در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: ترم تحصیلی این دانشگاه از اواسط شهریور آغاز می‌شود و بعد از مدتی فضا وشرایط کرونایی و محدودیت‌ها، این دانشگاه بازگشایی و کلاس‌ها به صورت حضوری تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه این دانشگاه بیشترین تعداد هیئت علمی در بین کل دانشگاه‌های کشور را دارد افزود: در حال حاضر حدود  4 هزار عضو هیئت علمی و حدود 10 هزار کارمند در این مجموعه مشغول کارند و نزدیک به 400 واحد و شعب دانشگاه در  سطح کشور  فعال است.

رئیس دانشگاه پیام نور  اظهارکرد:  این دانشگاه  در حالی تشکیل شد تا بتواند شرایط سخت کنکور که همگان نمی‌توانستند ورود پیدا کنند یا اینکه برخی امکانات فرستادن فرزند خود به دانشگاه‌های بزرگ و شهرهای مختلف وجود نداشت و یا اینکه تعصبات خانوادگی که کماکان در برخی استانها شاهد هستیم  وحاضر نیستند فرزند خود را که حتی از استعداد بالایی برخوردار هست و رتبه برتر کشور را کسب کند و دوست دارند فرزندشان در کنار خودشان باشد را هموار سازد.

 تقی‌زاده با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور عدالت آموزشی را در سطح کشور برقرار کرد  افزود: در برخی شهرستان‌ها تنها دانشگاهی که وجود دارد دانشگاه پیام نور است.

30 درصد قبول شدگان آزمون‌های کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام نور

وی ادامه داد: استقبال خوبی از دانشگاه پیام نور وجود دارد و به دلیل اینکه موفقیت فارغ‌التحصیلان ما خصوصاً در آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکترا بالاست به طوری که30 درصد قبول شدگان آزمونهای کنکور کارشناسی ارشد در دانشگاههای مختلف کشور از فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور هستند

رئیس دانشگاه پیام نور  بیان کرد: دلیل آن این است که در هر دانشگاه نظام آموزشی خاصی داریم ، نظام آموزشی ترکیبی و تماماً حضوری است، علاوه بر این کارشناسی و کارشناسی ارشد بخشی حضوری و بخشی به صورت مجازی است و بخش حضوری 16 جلسه کلاس نیست بلکه 8 جلسه برگزار می شود.

 تقی زاده اظهارکرد: منبع درسی توسط گروههای آموزشی در تهران تعریف می شود و هر آزمونی به سبک کنکور وتستی و تشریحی دربرخی رشته ها کماکان وجود دارد و کارگاهها و آزمایشگاهها عملی است. بنابراین یک نوع نظام آموزشی خاصی است که این نظام آموزشی با توجه به اینکه اساتید حق حذف سرفصل و برخی از مطالب کتاب را ندارند ودانشجو ملزم است که تمام کتاب را مطالعه و در جلسه امتحان شرکت کند به همین جهت دانشجویان برای دوره های کارشناسی ارشد آمادگی دارند.

وی ادامه داد: البته 65 درصد رشته ها در این دانشگاه علوم انسانی و 35 درصد سایر رشته ها از قبیل مهندسی ، علوم کشاورزی، منابع طبیعی و علوم پایه ، هنر  است و تقریباً بخش زیادی از اعضای هیات علمی و علوم انسانی است وتمرکز به سمت رشته های علوم انسانی است و در دوره های مختلف سایر رشته ها هم ایجاد شده است .

رئیس دانشگاه پیام نور گفت: نقشه ومسیر آینده دانشگاه پیام نور را  برای ارائه به وزارت علوم  آماده کرده ایم ویکی از طرحهای پیشنهادی که ارائه خواهیم داد عنوان دانشگاه باز است.

وی ادامه داد: درحال حاضر هنوز دانشگاه باز در کشور وجود ندارد اما اسم آن مطرح می شود و یا از راه دور از جمله دانشگاه دولتی ، تهران و...  که دانشجو مجازی هم دارد و نظام آموزشی از راه دور و یا مجازی گفته می شود، اما دانشگاه باز در کشور نداریم طرح پیشنهادی آماده و ماموریت خود را مشخص  کرده ایم ، بازنگری در منابع علوم انسانی، آیین نامه های دانشگاه ، همچنین طرح تفضیلی دانشگاه در دستور کار قرار گرفته  است .طرح های کوتاه مدت میان مدت و بلند مدتبرای ارائه در برنامه  داریم

 تقی زاده با بیان اینکه ساماندهی و آمایش رشته‌ها در دستورکار است و رشته ها مجدد مورد بازنگری قرار می گیرد خاطر نشان کرد: ایجاد دوره های تحصیلات تکمیلی به صورت منطقه ای دیده می شود و رشته های کارشناسی ارشد ازظرفیت اعضای هیات علمی به صورت منطقه ای استفاده  می شود .

وی اظهارکرد: ساماندهی واحدها و مراکز آموزشی در دستور کار است اینکه رشته های متناسب با بافت منطقه ایجاد شود با توجه به شعار سال، این دانشگاه تلاش خود رابرای ایجاد مراکز رشد، شرکتهای دانش بنیان و ایجاد خانه های خلاق بکار بسته است ومدتی قبل با حضور معاون رئیس جمهور نخستین مرکز ملی صنایع خلاق در دانشگاه پیام نور تهران افتتاح شد.

فعالیت34 شرکت دانش بنیان در دانشگاه پیام نور

رئیس دانشگاه پیام نور گفت: 34 شرکت دانش بنیان در حال حاضر در این مرکز مستقر هستند و کل استانهای کشور ماموریت داده شده است تا نسبت به ایجاد خانه های خلاق اقدام کنند به این جهت که در کنار دروس نظری دانشجویان مشغول تحصیل هستند دوره های مهارتی را یاد بگیریند و مشغول کار باشند و برای آینده خود  بتوانند ظرفیت سازی خوبی داشته باشند.

تقی زاده بیان کرد: 14دبیرخانه ثابت  استانی جشنواره های فرهنگی داریم که استانهای مختلف میزبان هستند مثلاً استان اصفهان، میزبان جشنواره نهج البلاغه است. جشنواره های متعددی داریم که فعالیت ها وانجمن ها علمی، کانونهای فرهنگی دانشگاه هم برقرار است،دانشجویان در کنار تحصیل ، فعالیت های اجتماعی خودشان را انجام می دهند فارغ التحصیلانی باشند که روحیه و مهارت جمعی و اجتماعی را کسب کنند.

رئیس دانشگاه پیام نور به تلاش صورت گرفته برای ارتقاء  نشریات علمی و پژوهشی دانشگاه اشاره کرد و گفت:  ما در حال حاضر 26 نشریه علمی و پژوهشی در دانشگاه منتشر می شود که از این تعداد6 نشریه دارای رتبه" الف"است.

ارتقاء رتبه دانشگاه  پیام نور از 2030 به 1416

وی اظهارکرد:  طی تشریفات  ومراحل خاص رتبه دانشگاه پیام نور در سطح کلی دنیا در 2 سال گذشته 2030 بوده در آخرین رتبه بندی و رده بندی با توجه به ثبت داده ها، اطلاعات صورت گرفته بیش از 900 رتبه، ارتقا یافته‌ایم و در آخرین رتبه بندی که طی هفته گذشته انجام شده، رتبه دانشگاه به 1416 رسیده که این جایگاه خیلی خوبی است و تلاش می کنیم این رتبه را ارتقاء دهیم

تقی زاده با بیان اینکه تعداد دانشگاههای زیر 1000 در کشور محدود هستند  تصریح کرد: در تلاش هستیم رتبه دانشگاه را در آینده به زیر هزار برسانیم

رئیس دانشگاه پیام نور  گفت: حدود 90 نفر استاد تمام دانشگاه هستند، 380 نفر از اساتید مرتبه عملی دانشیاری دارند و تعداد زیادی اساتید ظرفیت علمی و خاص دارد تلاش داریم سطح علمی ، کیفی و پژوهشی فرهنگی دانشگاه در ابعاد متعدد ارتقاء دهیم.