منوی سایت

یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸
تشخیص میزان افسردگی از روی تجزیه و تحلیل صدا

محققان دانشگاه آلبرتا واقع در کانادا، روش جدیدی را ارائه دادند که امکان تشخیص میزان افسردگی افراد را از طریق تجزیه و تحلیل صدای آن‌ها فراهم می‌کند.

در این روش، الگوریتم‌های مختلف آموزش ماشین با یکدیگر ترکیب شده است تا امکان تشخیص دقیق‌تر افسردگی با استفاده از آثار صوتی آن فراهم شود.
هدف نهایی محققان از توسعه این فناوری، ساخت یک نرم‌افزار کاربردی است که با گردآوری نمونه‌های صوتی از مکالمات کاربران، شاخص‌های مربوط به حالات روحی آن‌ها از جمله افسردگی را در طول زمان شناسایی می‌کند.
توسعه نرم‌افزاری با قابلیت تشخیص حالات روحی، اطلاعات کارآمدی را در اختیار متخصصان و شهروندان قرار می‌دهد و امکان تشخیص دقیق‌تر افسردگی را فراهم می‌کند.
بر اساس آمار منتشر شده توسط دولت کانادا ۱۱ درصد از مردان و ۱۶ درصد از زنان ساکن این کشور در طول حیات خود افسردگی شدید را تجربه می‌کنند. همچنین بر اساس آمار انجمن سلامت روانی کانادا اکنون ۳.۲ میلیون شهروند جوان کانادایی در سنین ۱۲ تا ۱۹ سالگی در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.
حدود ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به افسردگی مبتلا هستند و این اختلال مهم‌ترین عامل ناتوانی در سراسر جهان محسوب می‌شود. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا سالانه حدود ۶.۷ درصد از افراد بالغ، به افسردگی حاد مبتلا می‌شوند.