منوی سایت

سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸
تغییر نحوه اندازه گیری حد نصاب ها برای پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد

 

 

 

بر اساس مصوبه سال گذشته شورای سنجش و پذیرش دانشجو، نحوه اندازه گیری حد نصاب ها برای پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد از سال تحصیلی ۹۸-۹۹،تغییر کرد. افرادی وارد تحصیلات تکمیلی به خصوص مقطع کارشناسی ارشد می شوند که نمره کل آنها در کنکور بالاتر از صفر باشد.

ابراهیم خدایی در این باره گفت: اگر در آزمون کارشناسی ارشد، نمره یک درس منهای دو درصد و نمره درس دیگر مثبت دو درصد باشد، نمره داوطلب با ضریب، صفر می شود. در شرایطی که ظرفیت پذیرش بیشتر از تعداد داوطلبان باشد، افراد با هر نمره منفی وارد دانشگاه می شدند. با مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، فقط داوطلبان دارای نمرات بالای صفر (نمره کل علمی بالای صفر) وارد دانشگاه شوند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، بیان کرد  هدف از این مصوبه، بالا بردن کیفیت ورودی کارشناسی ارشد به دانشگاه ها است،چراکه  تاکنون عده ای با نمرات منفی وارد مقطع کارشناسی ارشد شده اند که واجد شرایط علمی لازم نیستند. این مصوبه با توجه به گزارش هایی که از وضعیت علمی دانشگاه ها دریافت و بر اساس بررسی های فنی  که در این زمینه انجام شده است، تصویب گردید.

این مصوبه می تواند تا حدی، میزان پذیرش را هم تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین در مورد تصویب چنین پیشنهادی برای مقطع دکتری، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در مقطع دکتری، رقابت ها سنگین و ظرفیت پذیرش کمتر از تعداد داوطلبان است و سطح نمرات بالاتر خواهد بود.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد آسیب شناسی این مصوبه برای کارشناسی ارشد، گفت: شورای سنجش و پذیرش دانشجو با توجه به گزارش هایی که از وضعیت علمی دانشگاه ها دریافت کرد و بر اساس بررسی های فنی در این زمینه، شرط داشتن نمره مثبت در آزمون کارشناسی ارشد را تصویب کرد.