منوی سایت

پنجشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۲
تقویت همکاری علمی دانشگاه‌های تبریز و دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری دانشجو، نصراله زاده در دیدار با آیکوت رئیس دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس شمالی با معرفی اجمالی دانشگاه تبریز و اشاره به رتبه‌های درخشان ملی و جهانی این دانشگاه، بر گسترش همکاری‌های علمی و بین‌المللی تاکید کرد.

نصراله زاده از مشترکات فرهنگی عمیق بین دو کشور به عنوان فرصت طلایی برای همکاری‌های علمی یاد کرد و استفاده از ابزار علم  به منظور نزدیکی ملت‌ها بویژه ملل مسلمان را ضروری دانست و برای همکاری های بیشتر و تدام این همکاری‌ها اعلام آمادگی کرد.

در بخش دیگری از این دیدار آیکوت رئیس دانشگاه  مدیترانه شرقی، با قدردانی از نصراله زاده به سبب فراهم آوردن امکان ملاقات، به معرفی دانشگاه پرداخت.

وی در معرفی دانشگاه مدیترانه شرقی گفت: این دانشگاه در سال ۱۹۷۹ در جمهوری ترک نشین قبرس شمالی تأسیس شده و درحال حاضر تنها دانشگاه دولتی این منطقه محسوب می شود که دارای ۱۰۰ رشته درمقطع لیسانس و بیش از ۱۰۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه‌های متنوع مهندسی، علوم پایه، حقوق، دندانپزشکی و پزشکی است.

آیکوت در ادامه با اشاره به استاندارد خاص تحصیلی در این دانشگاه افزود: این استانداردها موقعیت ممتازی به این دانشگاه در راستای جذب دانشجو و حضور در رتبه بندی‌های بین‌المللی از قبیل تایمز و یو اس و شانگهای  داده است.

به گفته رئیس دانشگاه مدیترانه شرقی در حال حاضر در این دانشگاه  ۱۶۰۰۰ دانشجو در حال تحصیل هستند که ۵۰۰۰ نفر از آنها دانشجویان خارجی از بیش از ۳۰ ملیت هستند.

آیکوت همچنین با دعوت از رئیس دانشگاه تبریز برای بازدید از دانشگاه مدیترانه شرقی خواهان ایجاد و تحکیم همکاری‌های علمی با دانشگاه تبریز شد.

در این دیدار شجاعی مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تبریز، ضمن ارائه گزارشی از فراخوان‌های طرح‌های پژوهشی دو کشور ایران و ترکیه و اقدامات صورت گرفته در راستای ایجاد دوره‌های آموزشی مشترک، به موانع و راهکارهای موجود در این زمینه پرداخت.

گفتنی است در پایان مقرر شد زمینه‌های مشترک همکاری به ویژه در خصوص تبادل استاد و راهنمایی مشترک رساله‌های دکتری و نیز برپایی دوره‌های آموزشی مشترک، مشارکت در راه‌اندازی نشریات علمی مشترک و میزبانی از فرصت‌های مطالعاتی در رشته‌های پرمتقاضی بررسی لازم بعمل آید.