منوی سایت

یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸
تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 98

از سال گذشته طی مصوبه‌ای تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد حذف شد و با وجود اعتراض داوطلبان هیچ گاه توضیحی درخصوص دلایل این تصمیم ارائه نشد. همچنین در دی ماه ۹۷ نیز معاون آموزشی وزارت علوم مجددا بر حذف تکمیل ظرفیت تأکید کرد.

 اولین موضوع که منجر به اعتراض به این مصوبه است، این است که با توجه به این که آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد به صورت یکپارچه برگزار می‌شود، تعداد افرادی که داوطلب هر دو دانشگاه هستند و در نهایت در هر دو دانشگاه سراسری و آزاد پذیرش می‌شوند قابل توجه خواهد بود. این داوطلبان در نهایت یک رشته‌محل را برای تحصیل انتخاب می‌کنند و بنابراین ظرفیت در برخی دانشگاه‌ها خالی خواهد ماند.

دومین موضوع این است که با توجه به این پذیرش در دوره‌های غیرروزانه منجر به محرومیت از کنکور کارشناسی ارشد نمی‌شود، برخی داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دوره‌های غیرروزانه اقدام می‌کنند، اما ممکن است در نهایت در این رشته‌محل‌ها ثبت‌نام نکنند و بنابراین باز هم با ظرفیت خالی در دانشگاه‌ها در مقطع ارشد مواجه خواهیم بود. 

مورد دیگر این که همچون سال گذشته، اگر چه سازمان سنجش به طور رسمی امکان بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای الویت بعدی را اطلاع‌رسانی نکرد، اما این امکان در سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش فراهم بود. بنابراین برخی داوطلبان درخواست تغییر اولویت رشته‌محل قبولی را مطرح کردند و نتایج بررسی درخواست‌ها نشان می‌دهد که با درخواست برخی داوطلبان موافقت شده است. این موضوع نیز باعث می‌شود ظرفیت در دانشگاه قبلی که داوطلب پذیرفته شده خالی بماند و بنابراین امکان پذیرش دانشجوی جدید در آن دانشگاه فراهم می‌شود.

موضوع دیگر این است که با توجه به اعمال سهمیه‌های آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ و کاهش ظرفیت سهمیه آزاد، برخی داوطلبان سهمیه آزاد با توجه به رتبه‌های قبولی سال‌های قبل و بدون توجه به کاهش ظرفیت قبولی نسبت به انتخاب رشته اقدام کردند. این امر باعث شد در نهایت برخی داوطلبان پذیرش نشوند.

باتوجه به موضوعات مطرح شده لازم است خواسته متقاضیان توسط نهادهای ذیربط مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین بی‌اهمیتی به خواسته این داوطلبان علاوه بر ناامیدی از مسئولین امر، منجر به یک سال وقفه در تحصیل این داوطلبان و به نوعی هدررفت زمان آن‌ها خواهد شد.