منوی سایت

یکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲
دانشگاه‌ها در حملات سایبری با کمترین آسیب مواجه بودند

به گزارش خبرنگار مهر، محمدهادی زاهدی مدیرکل آمار و فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم در نشست نخستین همایش مدیران فناوری اطلاعات، امنیت فضای مجازی و مرکز آپای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، گفت: این همایش اولین همایش ملی است که در سطح مدیران فناوری اطلاعات دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. شاید قبلاً خیلی نیاز نبود اما با توجه به تحولات در فناوری اطلاعات و فناوری دیجیتال نیاز است یک تشریک مساعی داشته باشیم.

وی گفت: حوزه فناوری اطلاعات دانشگاه‌ها باید حوزه پیشران دانشگاه باشد، ما به دنبال این هستیم از این ظرفیت در تحول دیجیتال نظام آموزش عالی کشور استفاده کنیم.

مدیرکل آمار و فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم افزود: رویکرد همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات، امنیت فضای مجازی این است که دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه دیجیتال حرکت کنند و ما باید این کار را از حوزه فناوری اطلاعات آغاز کنیم.

زاهدی به محورهای همایش اشاره کرد و گفت: اولین محور با توجه به اولویت دولت، مجلس و اسناد بالادستی بحث اقتصاد پنجره واحد خدمات هوشمند دانشگاهی است که باید به پنجره ملی خدمات دولت متصل شود.

وی ادامه داد: همه دانشگاه‌های تابع وزارت علوم باید به پنجره واحد هوشمند دانشگاهی متصل شده و این پنجره به پنجره ملی خدمات دولت متصل می‌شود.

زاهدی ادامه داد: دنیا در یک هجمه حملات سایبری قرار دارد، امروز جنگ نرم است، ما نیز در حوزه فناوری اطلاعات درگیر جنگ سایبری هستیم و دانشگاه‌ها مستثنی نیستند. در دو سال گذشته دانشگاه‌ها در این حوزه کمترین آسیب را داشتند.

مدیرکل آمار و فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم ادامه داد: ما مقاوم سازی ها را انجام داده ایم لذا اولویت ما توجه به ارتقا و زیرساخت امنیت سایبری دانشگاه هاست.

وی گفت: این اولین همایشی است که در سطح مدیران فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود ما برای این همایش کار علمی انجام داده ایم و یکی از ضعف‌های ما در عرصه فناوری اطلاعات در وزارت علوم و دانشگاه‌ها این است که از خدمات هم بی اطلاع هستیم و این همایش باعث می‌شود دانشگاه‌ها از محصولات خود مطلع بوده و از ظرفیت یک دیگر استفاده کنند.

زاهدی ادامه داد: تارنمایی برای این همایش طرحی شده است به آدرس http://Itsec1402.msrt.ir که مدیران فناوری و اطلاعات دانشگاه‌ها در آنجا اطلاعات محتوا بارگذاری می‌کنند و بالای ۱۲ هزار بازدید داشته است که نشان می‌دهد فعال و پویاست.