منوی سایت

سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
دست رباتیکی که درست مانند دست انسان عمل می‌کند

تحقیقات بر روی پروتزهای رباتیک به سرعت در حال پیشرفت است، اما مسئله ای که برای این تحقیقات مشکل ایجاد کرده، حس لمس است. این حس برای کنترل اشیاء بسیار ضروری است. دست مصنوعی ساخته شده توسط SkyWalker حس یک دست واقعی را القا می‌کند.
نسخه‌های اولیه از این دست دارای حسگرهای عصبی پوشیدنی بودند که حال حس لمس نیز به این دست‌ها اضافه شد. این قابلیت به فرد اجازه می‌دهد تا بتواند یک دانه انگور یا موز یا حتی دست فردی دیگر را در دست خود بگیرد و آن را احساس کند.


این دست از طریق ارسال سیگنال‌ها به سیستم عصبی و مغز ما کنترل می‌شود. الکترودهایی به اعصاب دست در جایی که قطع شده است متصل می‌شوند. هنگامی که فرد به تکان دادن دست و بازو فکر می‌کند نرم‌افزار سیگنال‌های عصبی فرد را برای کنترل پروتز یاد می‌گیرد و با تمرین‌های عصبی بیشتر می‌تواند سریعتر و بهتر عمل کند. اما از آنجایی که حس لمس از اندام به مغز منتقل می‌شود، تیم تحقیقاتی برای ایجاد این حس به ترفندی جدید نیاز داشتند. به همین دلیل در آن سنسورهایی قرار داده شد که می‌تواند حس لمس را تقلید کند.
در حال حاضر این تیم بر روی حس لمس کار می‌کند اما مهندسین در تلاشند تا در آینده بتوانند احساس درد و دما را نیز در این پروتز به وجود آورند. همچنین آن‌ها به دنبال طراحی یک مدل وایرلس از این دست هستند تا دیگری احتیاجی به حمل کامپیوتر نباشد.

 

نتایج نهایی دوره فراگیر کارشناسی ارشد ناپیوسته پیام نور ورودی بهمن ماه سال 1399 (نوبت بیست و یکم) :

نیمه دوم اسفندماه 1399

 

زمان امتحان: روز جمعه مورخ 17 بهمن 1399 - ساعت 8:30


اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی

بدین‌وسیله به اطلاع متقاضیان کارشناسی ارشد و موسساتی که در زمینه دوره های فراگیر فعالیت دارند می‌رساند، براساس مصوبه جلسه 16 مورخ 99/8/10 شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی،در سال 1399 برای آخرین بار پذیرش به شیوه فراگیر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور  انجام می گیرد و از سال 1400 این نوع پذیرش با توجه به مغایرت با «قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» لغو می گردد و هیچ موسسه ایی مجاز نیست  برای داوطلبان دوره های فراگیر برگزار کند و در صورت مشاهده هر نوع فعالیت برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

لینک خبر