منوی سایت

چهارشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۱
رشته «مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست» دایر شد.

برای اولین بار در کشور، رشته «مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست» با رویکرد توانبخشی و سلامت اجتماعی، در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی دایر شد.


به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، با ابلاغ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، برای اولین بار در کشور، مقطع کارشناسی ارشد رشته " مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) Health. Safety. Environment  با رویکرد توانبخشی و سلامت اجتماعی "در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی دایر شد و برای سال جدید تحصیلی دانشجو می‌پذیرد.

 مهرداد فرخی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و رئیس دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید 19، با اعلام این خبر، گفت: لزوم تربیت نیروی متخصص در این حوزه، برای اولین بار در سال 1397 از سوی گروه آموزشی سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی مطرح شد، چرا که برغم وجود این رشته تحصیلی (HSE) در شش دانشگاه کشور، توجه به جنبه های توانبخشی و سلامت اجتماعی در سه حیطه " سلامت، ایمنی و محیط زیست "، تا کنون در کشور وجود نداشت، در صورتی که وجود این رویکرد براساس نیازهای توسعه ای هر کشور، ضرورت دارد.

 فرخی تصریح کرد: در سال 1397، ضرورت توجه به جنبه های توانبخشی و سلامت اجتماعی، همزمان در سه حیطه " سلامت، ایمنی و محیط زیست " در قالب پژوهشی مورد بررسی قرار گرفت و مقاله ای از آن نیز در یک ژورنال معتبر به چاپ رسید که نشان می داد، توجه به استانداردهای توانبخشی و سلامت اجتماعی مربوط به جامعه هدف حوزه توانبخشی، جزو ملزومات پروژه های توسعه ای در هر کشور محسوب می شوند.

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی افزود: فارغ التحصیلان این حوزه، کارشناسانی خواهند شد که اثرگذاری توام این سه حیطه را با توجه به شرایط و استانداردهای لازم برای جامعه هدف حوزه توانبخشی مانند افراد دارای معلولیت، بیماران خاص و سالمندان، مورد بررسی قرار می دهند.

 وی اظهار داشت: پس از طرح موضوع « تربیت نیروی متخصص حوزه مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) » در سال 1397 از سوی گروه آموزشی سلامت در حوادث و بلایا دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و جمع آوری مستندات و ارائه ادله لازم به کمیته تخصصی مربوطه در وزارت بهداشت، شیوع کووید 19 در کشور سبب وقفه ای دو ساله در پیگیری این موضوع شد تا اینکه سال گذشته مجددا با طرح موضوع و بازدید اعضای کمیته تخصصی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و بررسی همه جانبه، نهایتا در اول مردادماه جاری مجوز راه اندازی این رشته خاص (HSE) از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ابلاغ شد.

فرخی همچنین به عنوان معاون توسعه مدیریت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی افزود: با توجه به مجوز کسب شده، امسال از طریق کنکور سراسری و برای سال تحصیلی 1402- 1401 تعداد پنج دانشجو برای اولین دوره کارشناسی ارشد رشته " مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) " پذیرش می شوند تا از مهرماه امسال، تحصیل خود را در این رشته خاص ادامه دهند.

 وی ادامه داد: داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی در رشته های مرتبط مانند مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، مهندسی تکنولوژی ایمنی، مهندسی صنعتی و مهندسی صنایع هستند، می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، رشته " مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) " دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را انتخاب کنند و زیر نظر گروه آموزشی سلامت در حوادث و بلایا این دانشگاه که 30 درصد محتواهای آموزشی آنان در طول تحصیل مربوط به حوزه های توانبخشی و سلامت اجتماعی می شود، ادامه تحصیل دهند.

 وی خاطرنشان کرد:بخشی از حقوق افراد دارای معلولیت در جامعه (براساس قانون معلولین) که مربوط به فراهم آوردن امکانات برابر در جامعه برای این افراد است، از طریق فارغ التحصیلان این رشته که می توانند نقش ارزشمندی در اجرای پروژه های ملی و منطقه‌ای مانند ساخت و تجهیز امکانات شهری، امکانات بین شهری و پروژه‌های مختلف توسعه ای کشور داشته باشند، فراهم می شود.

 لازم به ذکر است، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با 23 گروه آموزشی و  8 مرکز تحقیقات تحت نظارت وزارت بهداشت، علاوه بر تعلیم و تربیت نیروی متخصص در سه مقطع رشته های تخصصی سه حوزه سلامت ( رفاه و سلامت اجتماعی، توانبخشی و سلامت روانی )، در طراحی و اجرای پروژه های ملی و منطقه ای مشارکت دارد.

 این دانشگاه منحصربفرد، در بعضی از رشته‌ها به عنوان تنها برگزارکننده و در برخی نیز به عنوان اولین برگزارکننده دوره های تحصیلات تکمیلی در داخل و خارج از کشور شناخته شده است.