منوی سایت

چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
سرطان پوست؛ بایدها و نبایدها

سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران است که با افزایش درصد سالمندی، انتظار می رود موارد بروز سرطان در یک دهه آینده به شدت افزایش یابد.

سرطان پوست،شایع ترین سرطان در بین مردان از جمله کشاورزان به شمار می رود چرا که حضور طولانی آنها زیر نور خورشید و اشعه ماورای بنفش زمینه بروز این بیماری سرطان را فراهم می کند.  پوست خارجی‌ترین پوشش بدن است که ما را در برابر گرما، نور، صدمه و عفونت حفظ کرده و دمای بدن را متعادل، آب، چربی و ویتامین دی را ذخیره می‌کند و وسیع‌ترین عضو بدن است.
وجود یک بیماری در گروهی از سلول های بدن را سرطان می گویند و در این نوع بیماری سلولهای طبیعی با سرعت زیادی تقسیم شده و بدون هیچ قانونی رشد می‌کنند در نتیجه بافت زیادی تولید شده و تومورها شکل می‌گیرند.
کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: آخرین مطالعه در زمینه آمار مبتلایان به سرطان در سال ۹۴ صورت گرفت که طبق یافته های مطالعات صورت گرفته ۲ هزار و ۲۹۶ فرد مبتلا به سرطان در این سال شناسایی شد که سهم سرطان پوست ۲۶۴ مورد بود که ۲۵۳ تن از این بیماران را مردان تشکیل می دادند.
نیک سیر عامل اصلی ایجاد سرطان پوست را اشعه ماورای بنفش خورشید (UV) دانست و گفت: با این وجود منابع مصنوعی این اشعه از قبیل لامپ‌های خورشیدی هم می‌توانند باعث سرطان پوست شوند و محیط زندگی افراد نیز تاثیر زیادی در ایجاد این نوع سرطان دارد به نحوی که ساکنان مناطقی که سطح بالایی از UV را دریافت می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست هستند و مهمترین راه پیشگیری از این نوع سرطان را  دوری از اشعه خورشید نیم روزی به ویژه از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر دانست.
نیک سیر همچنین بر استفاده از لباس های پوشیده، کلاه‌های آفتابی، عینک‌های آفتابی مناسب، دستکش و لوسیون های ضد آفتاب در هنگام مواجهه با نور خورشید و همچنین استفاده از محافظ در روزهای ابری توصیه کرد. وی نشانه‌ها سرطان پوست را شامل ایجاد تغییر بر روی پوست، ایجاد زخم یا زایده ی جدید که بهبود نمی‌یابد و خال های غیر معمول دانست.