منوی سایت

پنجشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۸
شتاب گرفتن روند گرم شدن زمین

به گفته اقلیم شناسان، اگر کاری برای کاهش انتشار دی اکسید کربن انجام نشود، تا پایان قرن ممکن است بسیاری از گونه‌ها منقرض شوند. دانشمندان دانشگاه میشیگان و دانشگاه آریزونای آمریکا به این نتیجه رسیده اند که گرم شدن کره زمین در آینده افزایش خواهد یافت. محققان برای اولین بار با موفقیت گرمایش شدید در اوایل ائوسن حدود ۵۶ میلیون سال پیش را شبیه سازی کردند که انتظار می‌رود در آینده نیز چنین وضعی روی دهد.

با استفاده از شبیه ساز مدل آب و هوا محققان دریافتند که با افزایش سطح دی اکسید کربن در جو میزان گرم شدن زمین به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. یکی از عواملی که حساسیت بالای سیستم آب و هوایی زمین را توضیح می‌دهد پوشش ابر‌ها است.
 ائوسن اولیه (تقریباً ۴۸-۵۶ میلیون سال پیش) گرمترین دوره تاریخ زمین در طول ۶۶ میلیون سال گذشته بود. این کار با حداکثر حرارتی پالئوسن-ائوسن آغاز می‌شود، که با گرم شدن شدید مشخص می‌شود و این گرما باعث انقراض بسیاری از گونه‌ها شده است.
دمای سطح زمین ۱۴ درجه سانتیگراد گرمتر از امروز بود. میزان دی اکسید کربن ۱۰۰۰ ppm بود که دو برابر سطح فعلی است. کاهش ابر و کدورت جو در ائوسن باعث افزایش گرم شدن ناشی از دی اکسید کربن شد. امروزه شرایط مشابهی مشاهده می‌شود، با این حال، حساسیت به آب و هوای دوره سطح ائوسن در طول عمر نسل فعلی نخواهد رسید.به گفته اقلیم شناسان، اگر کاری برای کاهش انتشار دی اکسید کربن انجام نشود، تا پایان قرن ممکن است سطح آن دوباره به ۱۰۰۰ ppm برسد.

نتایج نهایی دوره فراگیر کارشناسی ارشد ناپیوسته پیام نور ورودی بهمن ماه سال 1399 (نوبت بیست و یکم) :

نیمه دوم اسفندماه 1399

 

زمان امتحان: روز جمعه مورخ 17 بهمن 1399 - ساعت 8:30


اطلاعیه دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی

بدین‌وسیله به اطلاع متقاضیان کارشناسی ارشد و موسساتی که در زمینه دوره های فراگیر فعالیت دارند می‌رساند، براساس مصوبه جلسه 16 مورخ 99/8/10 شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی،در سال 1399 برای آخرین بار پذیرش به شیوه فراگیر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور  انجام می گیرد و از سال 1400 این نوع پذیرش با توجه به مغایرت با «قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» لغو می گردد و هیچ موسسه ایی مجاز نیست  برای داوطلبان دوره های فراگیر برگزار کند و در صورت مشاهده هر نوع فعالیت برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

لینک خبر