منوی سایت

دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
پیگیری ورود رشته‌های درآمدزا در دانشگاه پیام نور

علی حسین محمدظاهری ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی است که ۳۰ درصد دانشجویان کشور را به تعداد ۴۰۰ هزار نفر دارد اظهار کرد: دانشگاه بزرگ پیام نور جزو دانشگاه‌های برتر قرار گرفته و بر اساس معیار خارجی رتبه ۲۲ را دارد.


پیام نوری‌ها فاتح رتبه‌های برتر دانشگاه‌های کشور/ شرط‌ رئیس دانشگاه پیام نور برای بازگشت به ماموریت اولیه


به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، علی حسین محمدظاهری ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دانشگاه پیام نور بزرگترین دانشگاه دولتی است که ۳۰ درصد دانشجویان کشور را به تعداد ۴۰۰ هزار نفر دارد اظهار کرد: دانشگاه بزرگ پیام نور جزو دانشگاه‌های برتر قرار گرفته و بر اساس معیار خارجی رتبه ۲۲ را دارد.

وی با اشاره به اینکه نحوه پذیرش دانشجو بر اساس نظام سنجش و پذیرش دانشجوی کشور است و به دو شیوه آزمون و سوابق تحصیلی انجام می‌پذیرد گفت: دانشگاه پیام نور امکانات خوبی را برای تحصیل دانشجویان قائل شده که در نوع خود بی‌نظیر است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان به بیان اینکه تسهیل در تغییر رشته یکی از ویژگی‌های بارز دانشگاه پیام نور است افزود: این مرکز آموزشی پایین‌ترین نرخ شهریه را دریافت می‌کند و بدون محدودیت نفرات، وام در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در مقطع کارشناسی یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و کارشناسی ارشد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان وام در هر ترم به دانشجویان تعلق می‌گیرد خاطرنشان کرد: برخی از دانشجویان زیر پوشش کمیته امداد، بهزیستی یا بنیاد شهید هستند و حمایت‌ می‌شوند.

محمدظاهری از فعالیت بنیاد حامیان دانشگاه پیام نور در راستای حمایت از دانشجویان بی‌بضاعت خبر داد و افزود:‌ چندین خیر از طریق این بنیاد از دانشجویان ناتوان مالی حمایت می‌کنند تا  آنها در تحصیل دغدغه خاطر نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه امکان انتقال و مهمان دائم بودن برای دانشجویان از دیگر تسهیلات دانشگاه پیام نور است گفت:  پیام نور سرانه فضای آموزشی بسیار خوب و آزمایشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی مطلوب دارد.

آزمایشگاه‌های تحقیقاتی پیام نور همدان در غرب کشور بی نظیر است

رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان با بیان اینکه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی پیام نور استان در غرب کشور بی‌نظیر است افزود: ۵۲۰ هزار متر مربع فضای فیزیکی در اختیار  پیام نور استان است که ۸۵ هزار متر مربع آن فضای آموزشی است.

وی سرانه تقریبی فضای آموزشی در دانشگاه پیام نور استان را به نسبت دانشجو ۷.۸ متر مربع و استاندارد دانست و گفت: سرانه تقریبی فضای سبز به نسبت دانشجو نیز ۵۰ متر مربع است.

محمدظاهری با اشاره به اینکه خوشبختانه در حال حاضر کمبودی به لحاظ کلاس، آزمایشگاه و سرانه فضای سبز و آموزش نداریم، ضمن اینکه پروژه‌هایی در دست اقدام است و به سرانه اضافه خواهد شد عنوان کرد: چندین پروژه‌ عمرانی در دست اقدام است که دستاورد سفر اخیر ریاست جمهوری نیز این بوده که سرعت بیشتری یابند.

وی با بیان اینکه استان همدان ۸ هزار و ۱۰۰ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی و یک‌هزار و ۲۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد پیام نور دارد گفت:‌ این دانشگاه با توجه به شعار سال نیز در خصوص  مسئله دانش‌بنیان ورود جدی داشته است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان با اشاره به اینکه در مرکز رشد ملایر ۲۴ شرکت و دو هسته فناور فعال بوده و از بین شرکت‌ها نیز دو مورد دانش‌بنیان است تصریح کرد: چهار شرکت نیز متقاضی امکان دانش‌بنیان بودن و چهار شرکت تقاضای شرکت خلاق را دارند.

فعالیت چهار شرکت دانش‌بنیان در پیام نور همدان

وی با بیان اینکه در مرکز همدان سه شرکت مستقر است که دو مورد دانش‌بنیان هستند افزود: در استان ۶۶ شرکت دانش‌بنیان فعال بوده که چهار مورد آن در دانشگاه پیام نور مستقر است.

محمدظاهری با تاکید به اینکه به دنبال توسعه مراکز رشد با همکاری پارک و علم و فناوری هستیم گفت: در حوزه پژوهشی از اعضای هیات علمی، استاد تمام، دانشیار و استادیار و تعدادی دانشجوی دکتری و تعدادی فوق لیسانس به عنوان استاد تدریس  در این دانشگاه تدریس می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور استان قطب کرسی‌های آزاداندیشی در کشور است بیان کرد: سایت کرسی‌های آزاداندیشی کشور را استان همدان مدیریت می‌کند.

رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان با بیان اینکه نحوه تحصیل در دانشگاه پیام نور، دانشجومحور و کتاب محور است گفت: امتحانات این مرکز متمرکز است به نحوی که امتحانات هر رشته در کشور در یک ساعت مشخص با یک نوع سوال مشخص گرفته می‌شود و به همین دلیل دانشجویان دانشگاه پیام نور در ورودی بسیار خوب عمل می‌کنند و ۳۰ درصد ورودی کل رشته‌های کشور دانشجویان پیام نور هستند.

وی با اشاره به اینکه امتحانات غالبا تستی و تشریحی است افزود: دانشگاه پیام نور تسهیلات خوبی برای رشته تربیت بدنی دارد و عموما دانشجویان در حوزه ورزشی خوب می‌درخشند که اخیرا  یک دانشجویی در رشته تکواندو در کشور نفر اول شد.

محمد ظاهری با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور همدان در حوزه فرهنگی سرآمد است و در مسابقات قرآن کریم و حفظ و قرائت، دانشجویان صاحب امتیاز هستند گفت: در حال حاضر ۱۳۶ رشته محل داریم و  ۵۹ رشته کارشناسی و ۴۳ رشته کارشناسی ارشد در استان فعال است.

وی با بیان اینکه طی دو سال اخیر عملا هیچ رشته یا دانشگاه و مرکزی در دانشگاه پیام نور حذف نشده است و به دنبال احیا و رشد مرا‌کز  و واحدها هستیم افزود: عموما صندلی خالی خیلی کم داریم و البته رشته‌های علم پایه کمی ضعیف شده‌اند که در کل کشور این شرایط وجود دارد و از طریق سازمان سنجش به دنبال رفع این مسئله  هستند.

رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان در پاسخ به اینکه سئوالی مبنی بر اینکه گویا برخی از مراکز پیام نور در کشور ادغام شده‌اند در همدان  شرایط به چه نحوی است؟ گفت: هیچ مرکز و واحدی برای ادغام نداریم و تمام آنها مستقل کار خود را انجام می‌دهند و بلکه باید تقویت هم بشوند.

پیگیری ورود رشته‌های درآمدزا 

وی از پیگیری ورود برخی رشته‌ها به دانشگاه پیام نور خبر داد و افزود: بیشتر به دنبال ورود رشته‌های درآمدزا هستیم که دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی بتواند درآمدزایی داشته باشد.

محمدظاهری ادامه داد: به عنوان مثال رشته‌های مدیریت کسب و کار، هتلداری و روابط عمومی پرمتقاضی هستند و البته به دنبال رشته‌های بین رشته‌ای نیز هستیم.

وی با بیان اینکه با تمام دانشگاه‌های کشور تبادل دانشجو داریم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد گفت: دانشجوها یا مهمان می شوند یا مهمان می‌گیریم  و در حوزه انتقال نیز جزو قواعد و قوانین سازمان سنجش رفتار می‌شود.

رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان با اشاره به اینکه تمام مراکز پیام نور استان طبق قوانین ترم تابستانی ارائه می‌دهند و ملزم به ارائه آن نیز هستند خاطرنشان کرد:۲۳ نشریه در دانشگاه فعال است که دو سال پیش در این حوزه در کشور برتر شناخته شدیم.