منوی سایت

یکشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۸
۳۰ درصد سکته‌های مغزی ناشی از نامنظمی‌های ضربان قلب است

دبیر علمی بیست و یکمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب و عروق اعلام کرد: بیماری نامنظمی های‌ ضربان قلب از شایع‌ترین بیماری‌های قلب و عروق به شمار می‌رود بطوریکه ۳۰‌درصد سکته‌های مغزی ناشی از آریتمی‌های قلبی است.

مسعود اسلامی در آستانه برگزاری بیست و یکمین کنگره بین المللی تازه‌های قلب وعروق افزود: نامنظمی‌های ضربان قلب یا آریتمی‌های قلبی انواع مختلفی دارد و به طور کلی به دو دسته ساده و خطرناک تقسیم می‌شود. وی ادامه داد: یکی از نامنظمی‌های ضربان قلب، فیبریلاسیون دهلیزی است که در این مشکل، مدارهای الکتریکی در قسمت فوقانی قلب به هم می‌خورد و سبب ایجاد ضربان بالاتر از ۱۵۰ در دقیقه می شود و هرچه که سن فرد بیشتر باشد، احتمال نامنظمی‌های ضربان قلب نیز افزایش می‌یابد. اسلامی با بیان اینکه افراد با سن بالاتر از ۷۵‌سال حدود ۱۰ درصد نامنظمی‌های ضربان قلب دارند، افزود: نامنظمی ضربان قلب علاوه بر تپش قلب موجب نارسایی عضله قلب و حتی سکته‌های مغزی می‌شوند که از شایع‌ترین علل فیبریلاسیون دهلیزی، لخته در دهلیز چپ و ورود آن به جریان خون و سرانجام سکته مغزی است.

دبیرعلمی بیست و یکمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب و عروق خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد سکته‌های مغزی ناشی از نامنظمی ضربان قلب و یا به اصطلاح فیبریلاسیون دهلیزی است؛  هر چه سن افراد بیشتر باشد، احتمال بروز نامنظمی‌های ضربان قلب و در نتیجه سکته مغزی بیشتر خواهد شد که برای درمان این مشکل، روش‌های دارویی و غیردارویی در نظر گرفته می‌شود و اگر روش‌های دارویی جواب نداد، به سراغ درمان‌های غیر دارویی می‌رویم.

وی اضافه کرد: داروهای ضد لخته و ضد انعقادی مانند وارفارین، پیش از این برای بیماران دچار نامنظمی ضربان قلب استفاده می‌شد و اکنون داروهای جایگزین نیز به بازار آمده است. البته اگر فرد به روش‌های دارویی جواب نداد از روشی موسوم به ابلیشن استفاده می‌شود که در این روش در اتاق آنژیوگرافی از طریق سیاهرگ‌ها در پای بیمار، نقشه‌برداری سه بعدی از دهلیز قلب انجام می‌گیرد و مشکل نامنظمی ضربان قلب شناسایی می شود و این مشکل با امواج رادیویی  از بین می‌رودکه این روش، امروز ۷۰ تا ۸۰ درصد با موفقیت همراه است.