حسابداری
تعریف و هدف

دوره‌ی کارشناسی ارشد رشته حسابداری به منظور آموزش تخصصی حسابداری به دانشجویانی که در آینده در حرفه حسابرسی با مشاغل مختلف حسابداری در مؤسسات بازرگانی، صنعتی و دولتی مشغول کار خواهند شد، تدوین گردیده است. بدیهی است دانشجویانی که در حال حاضر به کار حسابرسی و حسابداری اشتغال دارند با گذراندن این دوره اطلاعات و معلومات تخصصی خود را افزایش داده و مسئولیت‌های سنگین‌تری را عهده‌دار خواهند گردید. علاوه بر این فارغ‌التحصیلان این دوره در تحت ضوابطی که ستاد انقلاب فرهنگی تعیین می‌کند، می‌توانند با تدریس در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اشتغال پیدا کنند.


نقش و توانایی

به طور کلی همان‌طوری که اشاره شد، فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی ارشد رشته حسابداری می‌توانند به عنوان حسابرس با مسئولان حسابداری و امور مالی یا جهت انجام امور مالیاتی کار با نرم افزارهایی مثل سامانه مودیان، در مؤسسات مختلف به کار اشتغال پیدا کنند.

فارغ‌التحصیلانی که در شرکت‌های بزرگ استخدام می‌شوند قادر خواهند بود در قسمت‌های تخصیص منابع با سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت و در مشاغل تحلیل‌گر مالی یا حسابرس داخلی مشغول کار شوند یا مسئولیت بخشی از کار برنامه‌ریزی و کنترل مالی را عهده‌دار گردند. مسئولیت‌های دیگری که فارغ‌التحصیلان این دوره در مؤسسات بزرگ می‌توانند عهده‌دار گردند، بودجه‌بندی و تجزیه و تحلیل و برنامه‌ریزی و آینده‌نگری است. فارغ‌التحصیلان این دوره پس از کسب تجربه کافی می‌توانند در سطوح مختلف مدیریت مالی و حسابرسی انجام وظیفه نموده و در ادراه مؤسسه کمک‌های مؤثری به مدیریت بنمایند.


ضرورت و اهمیت

تغییرات سریع بازرگانی و صنایع مسئولیت‌های خطیری را در سیستم اقتصادی و اجتماعی جامعه به عهده حسابداران محول نموده است. امروزه حسابدار علاوه بر وظیفه تاریخی خود که ثبت و گزارش‌دهی اطلاعات مربوط به فعالیت‌های گذشته سازمان است، وظیفه دیگری را نیز تقبل نموده که عبارتست از تحلیل و تغییر فعالیت‌های گذشته و تلفیق آن با اطلاعات اضافی دیگر به منظور استفاده در امر برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های بازرگانی.

حسابدار امروزی برخلاف گذشته وظایف متعدد و سنگینی نظیر تجزیه و تحلیل معاملات، سنجش رویدادهای اقتصادی، طراحی سیستم، فرآیندهای تحلیلی و تغییری ارزیابی‌های مالی و در واقع تمامی زمینه فعالیت مدیریت را برعهده دارد. مسئولان حسابداری سازمان‌ها در صورتی که وظیفه خود را به نحو مطلوب انجام دهند باید بیش از هر یک از مسئولان دیگر- شاید به استثنای مدیر عامل از فعالیت‌های مختلف سازمان آگاهی داشته باشند.

امروزه کشور ما نه تنها از لحاظ حسابداران و مسئولان حسابداری و مدیران مالی ورزیده و مطلع بلکه در مورد حسابرسان بصیر و کارآزموده و نیز محققان و پژوهشگرانی که بتوانند در مور مسائل و مشکلات حسابداری جامعه به تحقیق و تفکر پرداخته و به نابسامانی‌های موجود سروسامان دهند با کمبود شدیدی مواجه است.

بدون تردید تربیت کارشناسان ارشد رشته حسابداری در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در کوتاه مدت و بلند مدت می‌تواند بسیاری از کمبودها و نارسایی‌های فوق را جبران نماید.