فیزیک

تعریف

فیزیک علم مشخص کردن قوانین ریاضی حاکم بر اجزای طبیعت بر پایه مشاهدات تجربی است.یکی از کارهای اصلی این علم اندازه‌گیری کمیت‌های مختلف و پیدا کردن روابط بین این اندازه‌هاست و برای همین فیزیک را علم اندازه‌گیری خوانده‌اند. امروزه فیزیکدان‌ها سامانه‌های بسیاری را بررسی می‌‌کنند:از ساختارهای بسیار بزرگ مانند کهکشان‌ها گرفته تا ذرات بی‌نهایت ریز و حتی سیستم‌های اقتصادی، زیستی و مانندآن‌ها. فیزیک علم شناخت طبیعت است و می‌توان گفت جهان از بزرگ‌ترین مقیاس تا کوچک‌ترین مقیاس در علم فیزیک بررسی می‌شود. در فیزیک ما می‌آموزیم چطور از پدیده‌های طبیعی برای زندگی بهتر استفاده کنیم.یک فیزیکدان واقعی دید بسیار خوبی نسبت به تمام علوم از جمله علوم مهندسی، شیمی و حتی علوم انسانی پیدا می‌کند.البته توصیه می‌شود هرگز بدون علاقه وارد این رشته نشوید، زیرا یکی از دشوارترین رشته‌های دانشگاهی است و با آنچه در دبیرستان به عنوان فیزیک تدریس می‌شود متفاوت است. این جمله را هرگز فراموش نکنید که یک فیزیکدان خوب حتما قبل از آن، یک ریاضیدان خوب است و ریاضیات زبان فیزیک است.پس علاقه به فیزیک بدون ریاضی بی‌معناست.


زمینه‌های اشتغال

این واقعیت انکار ناپذیر است که در ایران اگر فردی فقط به امید آینده شغلی مناسب وبدون علاقه به دنبال علوم پایه برود اشتباه کرده است چرا که رشته های علوم پایه در ایران ارزش مادی زیادی ندارند، البته این در مورد دانشجویانی صدق می‌کند که در واقع به امید این که فقط در دانشگاه پذیرفته شوند این رشته را انتخاب کرده‌اند و گرنه اگر کسی واقعاً به فیزیک علاقمند باشد بی شک رشته فیزیک آینده شغلی او را نیز تضمین خواهد نمود.


بازار کار در خارج از کشور

بازار کار رشته های علوم پایه از جمله فیزیک در کشور های پیشرفته مانند امریکا و سوئیس و ژاپن و سایر کشورهای پیشرفته بسیار خوب است ودر این کشور ها بهای بسیار خوبی به رشته های علوم پایه میدهند و بودجه زیادی برای این رشته صرف میکنند.مخصوصا کسانی که علاقه به کارهای تحقیقاتی دارند در این کشور ها امکانات زیادی برای اینکار وجود دارد.و این ثابت شده که یکی از دلایل اصلی پیشرفت این کشور ها بها دادن به علوم پایه است.


در چه مکان‌هایی می توانند مشغول به کار شوند

در کل دانشجویان رشته فیزیک درهمه مقاطع علاوه بر نظام آموزشی در صنعت مخابرات و ارتباطات، نیروگاههای هسته‌ای، نیرو های نظامی ،مراکز تولید قطعات نیمه هادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشکی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت می کنند. فارغ‌التحصیلان این رشته در حد کارشناسی می‌توانند در سازمانهای مختلف کشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق ‌گردند. چون دانشجویان فیزیک مطلب مختلفی از قبیل الکتریسیته و مکانیک می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌کنند.البته لازم به ذکر است در چند سال اخیر استخدام لیسانس فیزیک در این سازمان ها بسیار محدود و بیشتر استخدام لیسانس این رشته مربوط به نیرو های نظامی مخصوصا نیروی هوایی است.