معرفی رشته حقوق بین الملل

تعریف و هدف

دوره کارشناسی‌ارشد حقوق بین‌الملل یکی از برنامه‌های علمی و تخصصی است که در برگیرنده آموزش اهم موضوعاتی است که در این رشته از حقوق عموماً تدریس می‌شود.

رشته‌های حقوق بین الملل با رشته روابط بین الملل که یکی از شاخه‌های رشته علوم سیاسی در دوره کارشناسی ارشد می باشد، شبیه است.
این رشته به حقوق و به عبارت دیگر مجموعه اصول، موازین یا قواعد و مقرراتی می‌پردازد که بر روابط اختصاصی جامعه بین المللی و به ویژه تابعان فعال حقوق بین الملل یعنی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف صلح و امنیت، حقوقی، اقتصادی، فرهنگی، فنی و ... حاکم  است. پویایی این رشته به دلیل پیدایش روز افزون زمینه‌های جدید در جامعه بین المللی معاصر، بر جذابیت این رشته می‌افزاید و علاقه‌مندان این رشته هر روزه می‌توانند اطلاعات وسیع و نه چندان عمومی درباره موضوعات این رشته، از طریق رسانه‌های جمعی نظیر مطبوعات، رادیو، تلویزیون و همچنین از طریق اینترنت کسب نمایند. ( از جمله اطلاعاتی درباره سازمان ملل متحد و کارگزاری‌های تخصصی آن نظیر یونسکو و یونیسف، انعقاد معاهدات، موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی بین کشورها در حوزه‌های مختلف، تشکیل سازمان‌های بین‌المللی جدید، بحث‌های مربوط به صلح و امنیت، انرژی هسته‌ای و سازمان بین‌المللی انرژی اتمی، جنگ‌های داخلی و بین المللی از جمله بحث عراق، افغانستان و مسئله فلسطین و ... ) علاقه‌مندان به این رشته جالب و متنوع علاوه بر این که باید قدرت حفظ، درک و تحلیل خوبی داشته باشند، و باید به یکی از زبان‌های بین آشنائی و تسلط کامل داشته باشند.


اهداف

برنامه این دوره با توجه به اهداف مشروح زیر تهیه و تدوین شده است:

الف. تربیت کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل برای مؤسساتی نظیر وزارت امور خارجه و یا نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی.

ب. آماده‌سازی دانشجویان برای ادامه تحصیل در این رشته و کسب معلومات برای ورود به دوره تحقیقات عالی.

ج. تربیت کادر مشورتی حقوق بین‌الملل به منظور ارشاد و راهنمایی و حل و فصل دعاوی بین نهادهای داخلی کشور و سازمان‌های کشورهای بیگانه.


آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند به طور خاص در وزارت امور خارجه و کلاً دفاتر امور بین الملل تمامی وزارتخانه‌ها و ادارات مشغول به کار شوند و علاوه بر آن زمینه انجام فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی در این رشته در  مراکز مختلف و تدریس آن در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی موجود است.